BC-36RNWZ
This product has been discontinued.
BC-36RNWZ
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Tee |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Drop dimension | 44 |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Female |
| End Gender 3 | Male |
| End Size 1 | M36X2 |
| End Size 2 | M36X2 |
| End Size 3 | M36X2 |
| End type 1 | Metric 24 |
| End type 2 | Metric 24 |
| End Type 3 | Metric 24 |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 36 mm |
| Hex Size 2 | 41 mm |
| Hex Size 3 | 41 mm |
| Hex Size 4 | 41 mm |
| Item type | Metric 24 Male/Metric 24 Female/Metric 24 Male Tee Adapter |
| Product Height | 62 mm |
| Product Length/Depth | 94 mm |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Tee/Y Adapters |
| Product Volume | 238.948 cm³ |
| Product Weight | 613 g |
| Product Width | 41 mm |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | M36X2 |
| Thread Size 2 | M36X2 |
| Thread Size 3 | M36X2 |
| Trade Name | BC Series |
| Tube OD 1 | 28 mm |
| Tube OD 2 | 28 mm |
| Tube OD 3 | 28 mm |