C3209X16X8
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 2040-8-16S
C3209X16X8
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Other - Grease, instrumentation and most hydraulic systems |
| Certification(s) | SAE 140139 |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Female |
| End Size 1 | 1/2 IN |
| End Size 2 | 1 IN |
| End type 1 | NPTF |
| End type 2 | NPTF |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hex Size 1 | 1.625 in |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | 1.578097 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 1.63 in |
| Product Length/Depth | 2.09 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 5.553 in³ |
| Product Weight | .578 lb |
| Product Width | 1.63 in |