EC115S-12
This product has been discontinued.
EC115S-12
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Abrasion resistance | Standard |
| Application | Hydraulic,Gasoline,Air,Cruide,Fuel and lubricating oil. |
| Bend radius - min | 3.94 in |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Burst pressure | 6100 Psi |
| Color | Black |
| Conductivity | Conductive |
| Construction | 1 Ply Braid |
| Cover material | Synthetic Rubber |
| Dash size | -12 |
| Inside diameter | .75 in |
| Lay line style | Ink Jet |
| Outside diameter | 1.05 in |
| Product Height | 1.05 in |
| Product Length/Depth | 12 in |
| Product Type | Rubber Hydraulic |
| Product Volume | 13.23 in³ |
| Product Weight | .34 lb |
| Product Width | 1.05 in |