EH94064-40
This product has been discontinued.
EH94064-40
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Abrasion resistance | Standard |
| Application | Aircraft refueling hose. |
| Bend radius - min | 40 in |
| Brand | Boston by Danfoss |
| Burst pressure | 1200 Psi |
| Color | Black |
| Conductivity | Conductive |
| Construction | 4 Ply |
| Cover material | Nitrile |
| Dash size | -64 |
| Inside diameter | 4 in |
| Lay line style | Embossed |
| Outside diameter | 4.77 in |
| Product Height | 4.77 in |
| Product Length/Depth | 40 ft |
| Product Type | Industrial Hose |
| Product Volume | 10921.392 in³ |
| Product Weight | 136.8 lb |
| Product Width | 4.77 in |