ET4020-230
This product has been discontinued.
Recommended replacement: FT1380-230
ET4020-230
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Capability | Up to 1-1/4 In. braided and four spiral wire hose. |
| Item type | Crimper Package |
| Machine mountable | No |
| Mounting | Bench or Tabletop |
| Packaged Height | 37 in |
| Packaged Length | 40 in |
| Packaged Volume | 59200 in³ |
| Packaged Weight | 250 lb |
| Packaged Width | 40 in |
| Power source | Electric |
| Product color/finish | Yellow |
| Product Height | 28.5 in |
| Product Length/Depth | 25.75 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 22016.25 in³ |
| Product Weight | 249 lb |
| Product Width | 30 in |
| UNSPSC | 27121800 |
| UPC | 639789297136 |
| Voltage | 230 V |