ET5050-001-400
This product has been discontinued.
ET5050-001-400
| Brand | Danfoss |
| Capability | Spiral Hose: up to 2"; Braided Hose: up to 3"; Industrial Hose: up to 6". |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuse type | 16 |
| Mounting | Free standing with adjustable telescoping legs |
| Packaged Height | 60 in |
| Packaged Length | 48 in |
| Packaged Volume | 80 ft³ |
| Packaged Weight | 41 lb |
| Packaged Width | 48 in |
| Power type | Automated Electrical |
| Product color/finish | Blue/Black |
| Product Height | 48 in |
| Product Length/Depth | 25 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Machine Package |
| Product Volume | 40800 in³ |
| Product Weight | 1851 lb |
| Product Width | 34 in |
| Trade Name | ET5050 Series |
| Voltage | 400 V |