FC194-06-06000
This product has been discontinued.
FC194-06-06000
| Abrasion resistance | Standard |
| Bend radius - min | 5.12 in |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Burst pressure | 12175 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R1 |
| Color | Black |
| Compliance(s) | MSHA Approved |
| Conductivity | Conductive |
| Construction | 1 Ply Braid |
| Cover material | Chlorinated Polyethylene |
| Dash size | -6 |
| Inside diameter | .38 in |
| Lay line style | Embossed |
| Outside diameter | .81 in |
| Package form | Cut length |
| Product Height | .81 in |
| Product Length/Depth | 600 in |
| Product Type | Rubber Hydraulic |
| Product Volume | 393.66 in³ |