FC195-12RL
This product has been discontinued.
Recommended replacement: GH195-12RL
FC195-12RL
| Abrasion resistance | Standard |
| Bend radius - min | 9.5 in |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Burst pressure | 9000 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R2EN853 2STISO 1436-1 Type 2ST |
| Color | Blue |
| Compliance(s) | MSHA ApprovedUSCG |
| Conductivity | Conductive |
| Construction | 2-ply braid |
| Cover material | Elastomer |
| Dash size | -12 |
| Inside diameter | .75 in |
| Outside diameter | 1.25 in |
| Package form | Reel |
| Packaged Weight | .8 lb |
| Product Height | 1.25 in |
| Product Length/Depth | 12 in |
| Product Type | Rubber Hydraulic |
| Product Volume | 18.75 in³ |
| Product Weight | .75 lb |
| Product Width | 1.25 in |