FC310-16-06000
This product has been discontinued.
Recommended replacement: GH781-12-06000
FC310-16-06000
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Abrasion resistance | Standard |
| Bend radius - min | 5.9 in |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Burst pressure | 8000 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R16 |
| Color | Black |
| Compliance(s) | MSHA ApprovedUSCG |
| Conductivity | Conductive |
| Construction | 1 Ply Braid |
| Cover material | Synthetic Rubber |
| Dash size | -16 |
| Inside diameter | 1 in |
| Lay line style | Embossed |
| Outside diameter | 1.39 in |
| Package form | Cut length |
| Product Height | 1.39 in |
| Product Length/Depth | 600 in |
| Product Type | Rubber Hydraulic |
| Product Volume | 1159.26 in³ |
| Product Weight | 35.5 lb |
| Product Width | 1.39 in |
| Qualified hose fittings | 1A, Skive Nipple, Reusable |