FC466-06-15840
This product has been discontinued.
Recommended replacement: FC647-06BLK
FC466-06-15840
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Abrasion resistance | Premium |
| Bend radius - min | 3 in |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Burst pressure | 1600 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R6EN854 Type R6 |
| Color | Black |
| Conditional temperature range | Air not to exceed 71 C [160 F] |
| Conductivity | Conductive |
| Construction | 2-ply braid |
| Cover material | Polyester |
| Dash size | -6 |
| Inside diameter | .38 in |
| Lay line style | Ink Wheel |
| Outside diameter | .62 in |
| Package form | Cut length |
| Product Height | .62 in |
| Product Length/Depth | 1584 in |
| Product Type | Rubber Hydraulic |
| Product Volume | 608.89 in³ |