FC466-08-04800
This product has been discontinued.
Recommended replacement: FC647-08BLK
FC466-08-04800
| Abrasion resistance | Premium |
| Bend radius - min | 4 in |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Burst pressure | 1600 Psi |
| Cover material | Polyester |
| Inside diameter | .5 in |
| Outside diameter | .82 in |
| Package form | Cut length |
| Product Height | .82 in |
| Product Length/Depth | 480 in |
| Product Type | Rubber Hydraulic |
| Product Volume | 322.752 in³ |