FC466-08-24000
This product has been discontinued.
Recommended replacement: FC647-08BLK
FC466-08-24000
| Abrasion resistance | Premium |
| Bend radius - min | 4 in |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Burst pressure | 1600 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R6EN854 Type R6 |
| Color | Black |
| Conditional temperature range | Air not to exceed 71 C [160 F] |
| Cover material | Polyester |
| Dash size | -8 |
| Inside diameter | .5 in |
| Lay line style | Ink Wheel |
| Outside diameter | .75 in |
| Package form | Cut length |
| Product Height | .75 in |
| Product Length/Depth | 2400 in |
| Product Type | Rubber Hydraulic |
| Product Volume | 1350 in³ |