FC466-12-18000
This product has been discontinued.
Recommended replacement: FC647-12BLK
FC466-12-18000
| Abrasion resistance | Premium |
| Bend radius - min | 7 in |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Burst pressure | 1400 Psi |
| Certification(s) | EN854 Type R6 |
| Color | Black |
| Conditional temperature range | Air not to exceed 71 C [160 F] |
| Cover material | Polyester |
| Dash size | -12 |
| Inside diameter | .75 in |
| Lay line style | Ink Wheel |
| Outside diameter | 1.03 in |
| Package form | Cut length |
| Product Height | 1.03 in |
| Product Length/Depth | 1800 in |
| Product Type | Rubber Hydraulic |
| Product Volume | 1909.62 in³ |
| Product Weight | 28.5 lb |
| Product Width | 1.03 in |