FC659-12RL
This product has been discontinued.
Recommended replacement: GH493-12RL
FC659-12RL
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Abrasion resistance | Standard |
| Bend radius - min | 4.72 in |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Burst pressure | 16244 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R12 |
| Color | Black |
| Conductivity | Conductive |
| Construction | 4 Spiral |
| Cover material | Synthetic Rubber |
| Dash size | -12 |
| Inside diameter | .76 in |
| Lay line style | Ink Transfer |
| Outside diameter | 1.25 in |
| Package form | Reel |
| Product Height | 1.25 in |
| Product Length/Depth | 12 in |
| Product Type | Rubber Hydraulic |
| Product Volume | 18.75 in³ |
| Product Weight | .91 lb |
| Product Width | 1.25 in |