FD14-4002-07-06
This product has been discontinued.
FD14-4002-07-06
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Amperage | 20 A |
| Brand | Danfoss |
| Flow rate | .68 gal/min |
| Maximum Discharge Pressure (Elec Only) | 50 PSI |
| Packaged Height | 5 in |
| Packaged Length | 8 in |
| Packaged Volume | 160 in³ |
| Packaged Weight | 1 lb |
| Packaged Width | 4 in |
| Product Height | 1.4 in |
| Product Length/Depth | 1.54 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Type | FLOCS |
| Product Volume | 3.018 in³ |
| Product Weight | .285 lb |
| Product Width | 1.4 in |
| Sub-brand | None |
| Suction hose ID | 1 IN |
| Trade Name | None |
| UPC | 678146024237 |
| Voltage | 115 V |