FF90505-1250-501
This product has been discontinued.
FF90505-1250-501
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Battery included | No |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Button quantity | 0 |
| Certification(s) | ACES 244ACES 458 |
| Feature | Designed for ease of use and reliabilityMade to lastInnovative safety features |
| Item type | Hose Support Coil |
| Outside diameter | 1.25 in |
| Product Height | 1.25 in |
| Product Length/Depth | 12 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Marine Military |
| Product Volume | 18.75 in³ |
| Product Width | 1.25 in |