FH9024-4048-375
This product has been discontinued.
FH9024-4048-375
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 3 in |
| Construction style | Reusable |
| Drop dimension | 4 |
| End type 1 | Flanged |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Hose cut-off factor | 3.08 in |
| Hose dash size | -48 |
| Inside diameter | 2.5 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 6.25 in |
| Product Length/Depth | 9.02 in |
| Product material | Aluminum Bronze |
| Product Type | Marine Military |
| Product Volume | 345.015 in³ |
| Product Width | 6.12 in |