FS59004-1212-06
This product has been discontinued.
FS59004-1212-06
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Danfoss |
| End gender 1 | Female |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | 3/4 IN |
| End Size 2 | 3/4 IN |
| End type 1 | NPTF |
| End type 2 | NPTF |
| Finish/plating | Zinc |
| Fluid | Chemicals, Gasoline, Aromatic Solvents |
| Fluid compatibility | Chemicals, Gasoline, Aromatic Solvents |
| Hex Size 1 | 2.12 in |
| Hex Size 2 | 1.19 in |
| Item type | Swivel Joint Complete |
| Packaged Height | 5 in |
| Packaged Length | 8 in |
| Packaged Volume | 160 in³ |
| Packaged Weight | 2.83 lb |
| Packaged Width | 4 in |
| Product Height | 2.12 in |
| Product Length/Depth | 4.04 in |
| Product material | Steel |
| Product Type | Swivel Joints |
| Product Volume | 18.157 in³ |
| Product Weight | 1.83 lb |
| Product Width | 2.12 in |