G186100-16-12
This product has been discontinued.
G186100-16-12
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .75 in |
| Compatible hoses | 2755 |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 1 5/16 IN |
| End type 1 | UN |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hex Size 1 | 1.61 in |
| Hose dash size | -12 |
| Inside diameter | .59 in |
| Item type | Nipple Assembly |
| Product Height | 1.86 in |
| Product Length/Depth | 2.96 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 8.864 in³ |
| Product Weight | .41 lb |
| Product Width | 1.61 in |