
Danfoss Hydrokraft
HC806051002102
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806051002102
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Metal forming, tube bending, press, marine and offshore winches, chemical mixing grinding/shredding and hydraulic power supplies |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Control Type | None |
| Customer Adjustment Specification | No |
| Design code | 10 |
| Displacement | 66 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configurations | Single |
| Feature | Reduces noise levelsFast response timesModular design |
| Main Drive Shaft End | KEYED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | A and B ports radial |
| Main Ports | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | PFXS-066M02R00A1R01SV0A00000A0000000000000000010 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2-125A2HW |
| Paint | Blue Primer |
| Product Height | 6.29 in |
| Product Length/Depth | 14.44 in |
| Product Type | Open Circuit Pumps |
| Product Volume | 750.236 in³ |
| Product Weight | 121 lb |
| Product Width | 8.26 in |
| Seal material | FKM |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | No |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | THROUGH DRIVE SAE A |
| Trade Name | X Series |
| Type | X |
| Yoke Position Indicator | None |