Danfoss Hydrokraft
HC806052041750-040
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806052041750-040
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Primary Metals Power units, Test stands, Mixer drives |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Customer Adjustment Specification | No |
| Design code | 15 |
| Displacement | 66 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configurations | Single |
| Feature | Reduces noise levelsFast response timesModular design |
| Housing material | Cast Iron |
| Main Drive Shaft End | KEYED SHAFT ISO |
| Main Ports | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | PVXS-066M02R0001R01SVVADF000A0000000000000000015 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2-125A2HW |
| Paint | Blue Primer |
| Product Height | 6.23 in |
| Product Length/Depth | 14.45 in |
| Product Type | Open Circuit Pumps |
| Product Volume | 744.494 in³ |
| Product Weight | 121 lb |
| Product Width | 8.27 in |
| Seal material | Viton |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | No |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | None |
| Trade Name | X Series |
| Type | X |
| Yoke Position Indicator | Visual Indicator |