
Danfoss Hydrokraft
HC806053050000
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806053050000
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Other: Pulp & paper, Chemical pump drives, Primary metals, Marine Winches, Mixers |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Control Type | None |
| Customer Adjustment Specification | No |
| Design code | 10 |
| Displacement | 90 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Feature | Flexible and adaptable, to suit a variety of applicationsOversized shaft bearings for longevity and through-drive capabilityResistant to dirt and debris |
| Main Drive Shaft End | SPLINED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | A and B ports radial |
| Main Ports | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | MFXS-090M02B001R01SV0A00000A00000000000010 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2-125A2HW |
| Paint | Blue |
| Product Height | 6.29 in |
| Product Length/Depth | 13.47 in |
| Product Type | Fixed Axial Piston Motor |
| Product Volume | 700.687 in³ |
| Product Weight | 165 lb |
| Product Width | 8.27 in |
| Seal material | FKM |
| Series Type | X |
| Shaft rotation | Bi-Directional |
| Special features | No |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | None |
| Trade Name | X Series |
| Yoke Position Indicator | None |