Danfoss Hydrokraft
HC806061050300
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806061050300
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Metal forming, tube bending, press, marine and offshore winches, chemical mixing grinding/shredding and hydraulic power supplies |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Control Type | None |
| Customer Adjustment Specification | No |
| Design code | 10 |
| Displacement | 180 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configurations | Single |
| Feature | Reduces noise levelsFast response timesModular design |
| Main Drive Shaft End | KEYED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | A and B ports radial |
| Main Ports | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | PFXS-180M04L0001R01SV0A00000A0000000000000000010 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2-125A2HW |
| Paint | Blue Primer |
| Product Height | 6.29 in |
| Product Length/Depth | 14.44 in |
| Product Type | Open Circuit Pumps |
| Product Volume | 750.236 in³ |
| Product Weight | 253 lb |
| Product Width | 8.26 in |
| Seal material | FKM |
| Shaft rotation | Left |
| Special features | No |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | None |
| Trade Name | X Series |
| Type | X |
| Yoke Position Indicator | None |