Danfoss Hydrokraft
HC806062058004
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806062058004
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | B or Minimum Side A |
| Application | Primary Metals Power units, Test stands, Mixer drives |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | without ELECTRONICS |
| Control Type | Pressure compensator |
| Customer Adjustment Specification | Yes |
| Design code | 10 |
| Displacement | 180 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configurations | Single |
| Feature | Reduces noise levelsFast response timesModular design |
| Housing material | Cast Iron |
| Main Drive Shaft End | KEYED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | A and B ports radial |
| Main Ports | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | PVXS-180M04R4001R01SV0ADF000A0000000000007600010 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2-160A2HW |
| Paint | Blue Primer |
| Product Height | 14.86 in |
| Product Length/Depth | 22.28 in |
| Product Type | Open Circuit Pumps |
| Product Volume | 4178.24 in³ |
| Product Weight | 286 lb |
| Product Width | 12.62 in |
| Seal material | Viton |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | No |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | None |
| Trade Name | X Series |
| Type | X |
| Yoke Position Indicator | None |