Danfoss Hydrokraft
HC806062058511
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806062058511
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Primary Metals Power units, Test stands, Mixer drives |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Control Type | None |
| Customer Adjustment Specification | Yes |
| Design code | 10 |
| Displacement | 180 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configurations | Single |
| Feature | Reduces noise levelsFast response timesModular design |
| Housing material | Cast Iron |
| Main Drive Shaft End | KEYED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | A and B ports radial |
| Main Ports | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | PVXS180M04R00P1R01SVPASPC00A00000E0000043265410 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2-160A2HW |
| Paint | Blue Primer |
| Product Height | 190 in |
| Product Length/Depth | 250 in |
| Product Type | Open Circuit Pumps |
| Product Volume | 3930.847 ft³ |
| Product Weight | 264 lb |
| Product Width | 143 in |
| Seal material | FKM |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | Yes |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | Pilot pump (8 cm3/rev) |
| Trade Name | X Series |
| Type | X |
| Yoke Position Indicator | Position Sensor |