Danfoss Hydrokraft
HC806162055003
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806162055003
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Primary Metals Power units, Marine Cranes, Thrusters, Large presses and forges, Recycling shear |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Control Type | None |
| Customer Adjustment Specification | No |
| Design code | 10 |
| Displacement | 180 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configurations | Single |
| Feature | Reduces noise levelsFast response timesModular design |
| Housing material | Cast Iron |
| Main Drive Shaft End | KEYED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | A and B ports radial |
| Main Ports | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | PVWS180M05R0001R01SKVALR000A3013200000000000040 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2-160A2HW |
| Paint | Blue Primer |
| Product Height | 15.9 in |
| Product Length/Depth | 19.01 in |
| Product Type | Open Circuit Pumps |
| Product Volume | 4805.918 in³ |
| Product Weight | 309 lb |
| Product Width | 15.9 in |
| Seal material | FKM plus HP Bearing Lubrication |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | No |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | None |
| Trade Name | W Series |
| Type | W |
| Yoke Position Indicator | Visual Indicator |