
Danfoss Hydrokraft
HC806166005015
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806166005015
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Marine, Tunnel Boring Machine Etc. |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Control Type | Power control |
| Customer Adjustment Specification | No |
| Design code | 10 |
| Displacement | 130 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Feature | Compact sizeTandem mountingOversized shaft and shaft bearings |
| Housing material | Cast Iron |
| Main Drive Shaft End | KEYED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | Radial |
| Main Port(s) | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | TVWS-130M0DR0000B1RD2SKSA00DPX00C0000000000000000061311 |
| Mounting Flange | ISO 160 4 HOLE FLANGE 130,180 CC |
| Paint | Blue |
| Product Height | 17.24 in |
| Product Length/Depth | 23.42 in |
| Product Type | Transmission Pumps |
| Product Volume | 7178.867 in³ |
| Product Weight | 353 lb |
| Product Width | 17.78 in |
| Seal material | Viton |
| Series Type | W |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | None |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | THROUGH DRIVE CHARGE & PILOT PUMP |
| Trade Name | W Series |
| Transmission Block Configuration | No Transmission Circuit |
| Yoke Position Indicator | Position Sensor |
| Zero Position Valve | Yes |