Danfoss Hydrokraft
HC806172050506
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806172050506
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Primary Metals Power units, Test stands, Mixer drives |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | ER9.3-10 CETOP 3 |
| Control Type | PROPORTIONAL VALVE CONTROL |
| Customer Adjustment Specification | No |
| Design code | 14 |
| Displacement | 360 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configurations | Single |
| Feature | Reduces noise levelsFast response timesModular design |
| Housing material | Cast Iron |
| Main Drive Shaft End | SPLINED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | A and B ports radial |
| Main Ports | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | PVWS-360M07R00C1R02SVMASPC03A40000E100H000000014 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2-200B4HW |
| Paint | Blue Primer |
| Product Height | 18.11 in |
| Product Length/Depth | 22.24 in |
| Product Type | Open Circuit Pumps |
| Product Volume | 6867.167 in³ |
| Product Weight | 485 lb |
| Product Width | 17.05 in |
| Seal material | Viton |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | No |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | THROUGH DRIVE SAE C |
| Trade Name | X Series |
| Type | W |
| Yoke Position Indicator | Position Sensor & Visual Ind. 4-20 Ma |