
Danfoss Hydrokraft
HC806176001812
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806176001812
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Marine, Tunnel Boring Machine Etc. |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Control Type | None |
| Customer Adjustment Specification | Yes |
| Design code | 14 |
| Displacement | 360 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Feature | Compact sizeTandem mountingOversized shaft and shaft bearings |
| Housing material | Cast Iron |
| Main Drive Shaft End | KEYED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | Radial |
| Main Port(s) | None |
| Model Code | TVWS-360M07R0000P2R01SVMA30SPC00C300000000100H007808114 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2-200A2HW |
| Paint | Blue |
| Product Height | 19.45 in |
| Product Length/Depth | 27.73 in |
| Product Type | Transmission Pumps |
| Product Volume | 10463.361 in³ |
| Product Weight | 529 lb |
| Product Width | 19.4 in |
| Seal material | Viton |
| Series Type | W |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | None |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | THROUGH DRIVE PILOT PUMP |
| Trade Name | W Series |
| Transmission Block Configuration | With Transmission Circuit Filter Electrical IND. |
| Yoke Position Indicator | Position Sensor & Visual Position Indicator |
| Zero Position Valve | Yes |