Danfoss Hydrokraft
HC806176001965
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806176001965
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Marine, Tunnel Boring Machine Etc. |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Control Type | Power control |
| Customer Adjustment Specification | No |
| Design code | 30 |
| Displacement | 250 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Feature | Compact sizeTandem mountingOversized shaft and shaft bearings |
| Housing material | Cast Iron |
| Main Drive Shaft End | KEYED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | Radial |
| Main Port(s) | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | TVWS-250M07R000TP1R01SKMA30SPE03C3000000000000000000030 |
| Mounting Flange | ISO 200 4 HOLE FLANGE 250,360CC |
| Paint | Blue |
| Product Height | 19.44 in |
| Product Length/Depth | 27.1 in |
| Product Type | Transmission Pumps |
| Product Volume | 10078.143 in³ |
| Product Weight | 518 lb |
| Product Width | 19.13 in |
| Seal material | FKM plus Flushing Adapter |
| Series Type | W |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | None |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | THROUGH DRIVE CHARGE & PILOT PUMP |
| Trade Name | W Series |
| Transmission Block Configuration | With Transmission Circuit Filter Electrical IND. |
| Yoke Position Indicator | Position Sensor & Visual Position Indicator |
| Zero Position Valve | Yes |