
Danfoss Hydrokraft
HC806176005009
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806176005009
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Marine, Tunnel Boring Machine Etc. |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Control Type | None |
| Customer Adjustment Specification | Yes |
| Design code | 14 |
| Displacement | 360 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configuration | Single |
| Feature | Compact sizeTandem mountingOversized shaft and shaft bearings |
| Housing material | Cast Iron |
| Main Drive Shaft End | SPLINED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | Radial |
| Main Port(s) | A & B PORTS SAE, METRIC THREAD |
| Model Code | TVWS-360M07R000TT1R02SVVA20DPH00C3000000000000021343114 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2-200A2HW |
| Paint | Blue |
| Product Height | 19.45 in |
| Product Length/Depth | 27.73 in |
| Product Type | Transmission Pumps |
| Product Volume | 10463.361 in³ |
| Product Weight | 529 lb |
| Product Width | 19.4 in |
| Seal material | Viton |
| Series Type | W |
| Shaft rotation | Right |
| Special features | Yes |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | None |
| Trade Name | W Series |
| Transmission Block Configuration | With Transmission Circuit Filter Visual IND. |
| Yoke Position Indicator | Optical Position Indicator |
| Zero Position Valve | Yes |