
Danfoss Hydrokraft
HC806182000101
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HC806182000101
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Stops | None |
| Application | Primary Metals Power units, Marine Cranes, Thrusters, Large presses and forges, Recycling shear |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Control options | None |
| Control Type | Pressure Signal Adjustment Displacement |
| Customer Adjustment Specification | Yes |
| Design code | 11 |
| Displacement | 500 cm³/rev |
| Drive Shaft Seal Configurations | Single |
| Feature | Reduces noise levelsFast response timesModular design |
| Main Drive Shaft End | SPLINED SHAFT ISO |
| Main Port Orientation | A and B ports axial |
| Main Ports | Metric Thread |
| Model Code | PVWS-500M08L5001A02SVVADPH00A5015800000003900011 |
| Mounting Flange | ISO 3019/2 8 bolt metric |
| Paint | Blue Primer |
| Product Height | 20.71 in |
| Product Length/Depth | 26.73 in |
| Product Type | Open Circuit Pumps |
| Product Volume | 10418.344 in³ |
| Product Weight | 794 lb |
| Product Width | 18.82 in |
| Seal material | FKM |
| Shaft rotation | Left |
| Special features | No |
| Sub-brand | Hydrokraft |
| Thru-Drive Options | None |
| Trade Name | W Series |
| Type | W |
| Yoke Position Indicator | Optical Position Indicator |