
Aeroquip by Danfoss
HD1260-12
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HD1260-12
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | 3/4 IN |
| End Size 2 | 3/4 IN |
| End type 1 | BSPP |
| End type 2 | BSPP |
| Feature | Dura-Kote plating for superior corrosion resistanceDesign flexibility with hundreds of styles to choose fromHigher operating pressures above SAE standards |
| Hex Size 1 | 32 mm |
| Item type | BSPP/BSPP |
| Product Height | 32 mm |
| Product Length/Depth | 60 mm |
| Product Type | Straight Adapters |
| Product Volume | 61.44 cm³ |
| Product Weight | .16 kg |
| Product Width | 32 mm |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 3/4-14 |
| Thread Size 2 | 3/4-14 |
| Trade Name | HD1260 Series |