Danfoss
HP6-Y
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HP6-Y
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Abrasion protection for hydraulic hose, battery cables, wiring harness, brake systems, fuel lines, air lines, radiator hose, and oil lines. |
| Battery included | No |
| Brand | Danfoss |
| Button quantity | 0 |
| Feature | Designed for ease of use and reliabilityMade to lastInnovative safety features |
| Item type | Hose Protector |
| Packaged Height | 2.008 in |
| Packaged Length | 2.008 in |
| Packaged Volume | 24.128 in³ |
| Packaged Weight | 7.64 lb |
| Packaged Width | 5.984 in |
| Product color/finish | Yellow |
| Product Height | .16 in |
| Product Length/Depth | 2.94 in |
| Product material | Hytrel |
| Product Type | Hose and Tubing Protectors |
| Product Volume | 2.822 in³ |
| Product Weight | 7.64 lb |
| Product Width | 6 in |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | None |
| UPC | 678146040008 |
| Working temperature - max | 430 °F |
| Working temperature - min | -40 °F |