Danfoss
HSP-1
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HSP-1
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Battery included | No |
| Brand | Danfoss |
| Button quantity | 0 |
| Certification(s) | CSA C22.2.ULCSA C22.2 125 C, No. 198.1, File No. LR65789UL 224, 125 C, File No. E86772 |
| Compliance(s) | MIL-DTL-23053/5 Class 1 & 2 |
| Diameter - max | 1 in |
| Feature | Designed for ease of use and reliabilityMade to lastInnovative safety features |
| Inside diameter | 1 in |
| Item type | Heat Shrink Chafe Sleeve |
| Outside diameter | 1.07 in |
| Packaged Height | 5 in |
| Packaged Length | 8 in |
| Packaged Volume | 160 in³ |
| Packaged Weight | .1 lb |
| Packaged Width | 4 in |
| Product color/finish | Black |
| Product Height | 1.07 in |
| Product Length/Depth | 12 in |
| Product material | Polyolefin |
| Product Type | Hose and Tubing Protectors |
| Product Volume | 13.739 in³ |
| Product Width | 1.07 in |
| Size range | -16 |
| Sub-brand | None |
| Thickness | .035 in |
| Trade Name | None |
| UPC | 678146040107 |
| Working temperature - max | 275 °F |
| Working temperature - min | -65 °F |