
HY-628-5219
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
HY-628-5219
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | In cylinder assembly |
| Feature | Specifically designed to be compatible with Vickers by Danfoss cylinders and to optimize Vickers cylinder performance |
| Overall Diameter | 3.438 in |
| Package contents | Piston Rod |
| Product Height | 3.438 in |
| Product Length/Depth | 35.0625 in |
| Product Type | Cylinder Piston Rods |
| Product Volume | 414.433 in³ |
| Product Width | 3.438 in |
| Rod Diameter | 3.438 in |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | None |