Danfoss Hansen
IRS12VA
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
IRS12VA
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Agriculture, Hydraulic Tool, General Industry, Construction, Fluid Transfer, Chemical, Oil and Gas, Transportation, Food and Beverage, Trucks, Nuclear |
| Brand | Danfoss |
| Feature | Quick connect and disconnectNo need for special toolsExceeds ISO 16028 operating pressures |
| Item type | Female Half |
| Product Height | 1.5 in |
| Product Length/Depth | 2.61 in |
| Product Type | Quick Disconnect Couplings |
| Product Volume | 5.873 in³ |
| Product Weight | .94 lb |
| Product Width | 1.5 in |
| Sub-brand | Hansen |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | None |