
Danfoss Hansen
JD13-1010-04
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
JD13-1010-04
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Danfoss |
| End type 1 | Metric |
| Feature | Quick connect and disconnectNo need for special toolsExceeds ISO 16028 operating pressures |
| Item type | Caps |
| Packaged Height | 5 in |
| Packaged Length | 8 in |
| Packaged Volume | 160 in³ |
| Packaged Weight | 1.42 lb |
| Packaged Width | 4 in |
| Product Height | .846 in |
| Product Length/Depth | .744 in |
| Product material | Nylon |
| Product Type | Quick Disconnect Couplings |
| Product Volume | .468 in³ |
| Product Weight | .42 lb |
| Product Width | .744 in |
| Sub-brand | Hansen |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | M18X1 |
| Trade Name | JD13 Series |