
Danfoss Hansen
JL7086812
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
JL7086812
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Injection Molding, Cooling Water, Heat-transfer Fluid |
| Brand | Danfoss |
| Coupling type | Coupling |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End type 1 | Push to Connect |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Quick connect and disconnectNo need for special toolsExceeds ISO 16028 operating pressures |
| Finish/plating | Nickel |
| Fluid compatibility | Cooling Water, Heat-transfer Fluid |
| Hose ID | .5 |
| Item type | Male Half |
| Latch type | Push/pull |
| Media | Hydraulic |
| Product Height | .79 in |
| Product Length/Depth | 2.52 in |
| Product material | Brass |
| Product Type | Quick Disconnect Couplings |
| Product Volume | 1.573 in³ |
| Product Weight | .119 lb |
| Product Width | .79 in |
| Seal material | Viton |
| Sub-brand | Hansen |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | J70000 Series |
| Valve type | 2 way |
| Working pressure | 217 Psi |
| Working temperature - max | 392 °F |
| Working temperature - min | 5 °F |