SPRINGHELI-COMPR,454 #
K02290
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
K02290
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Force at Test Length | N/A |
| Material | MUSIC WIRE |
| Number of active Coils | 5,25 PC |
| Remarks | N/A |
| Spring, Inside Diameter | 9,6500 mm |
| Spring, Length Test | N/A |
| Spring, Length unloaded | 32,1300 mm |
| Spring, Outside Diameter | N/A |
| Spring, Rate | 79,543 N/mm |
| Spring, Type | HELICAL CO |
| Standard Class Level | N/A |
| Wire, Diameter | 3,0500 mm |
| Wire, Form | N/A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |