SPRINGHELI-COMPR,2.2 #
K02293
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
K02293
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Force at Test Length | N/A |
| Material | MUSIC WIRE |
| Number of active Coils | 8,10 PC |
| Remarks | N/A |
| Spring, Inside Diameter | 7,8000 mm |
| Spring, Length Test | N/A |
| Spring, Length unloaded | 19,3800 mm |
| Spring, Outside Diameter | N/A |
| Spring, Rate | 0,385 N/mm |
| Spring, Type | HELICAL CO |
| Standard Class Level | N/A |
| Wire, Diameter | 0,6600 mm |
| Wire, Form | N/A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |