SPRING,LOW-55 KVE
K16912
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
K16912
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Force at Test Length | N/A |
| Material | CHROME SILICON |
| Number of active Coils | 2,50 PC |
| Remarks | N/A |
| Spring, Inside Diameter | 13,4600 mm |
| Spring, Length Test | N/A |
| Spring, Length unloaded | 16,8100 mm |
| Spring, Outside Diameter | N/A |
| Spring, Rate | 4,308 N/mm |
| Spring, Type | HELICAL CO |
| Standard Class Level | N/A |
| Wire, Diameter | 1,3800 mm |
| Wire, Form | N/A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |