SPRING-55,1.1-6.7 BAR
K20262
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
K20262
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Force at Test Length | N/A |
| Material | CHROME SILICON |
| Number of active Coils | 13,10 PC |
| Remarks | N/A |
| Spring, Inside Diameter | 10,0600 mm |
| Spring, Length Test | N/A |
| Spring, Length unloaded | 53,0600 mm |
| Spring, Outside Diameter | N/A |
| Spring, Rate | 5,026 N/mm |
| Spring, Type | HELICAL CO |
| Standard Class Level | N/A |
| Wire, Diameter | 1,8300 mm |
| Wire, Form | N/A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |