SPRING-KVE-100,RATE 60
K28175
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
K28175
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Force at Test Length | N/A |
| Material | CHROME SILICON |
| Number of active Coils | 3,78 PC |
| Remarks | N/A |
| Spring, Inside Diameter | 13,2100 mm |
| Spring, Length Test | N/A |
| Spring, Length unloaded | 21,7900 mm |
| Spring, Outside Diameter | N/A |
| Spring, Rate | 10,508 N/mm |
| Spring, Type | HELICAL CO |
| Standard Class Level | N/A |
| Wire, Diameter | 1,9300 mm |
| Wire, Form | N/A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |