
Aeroquip by Danfoss
LA7304035-06
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
LA7304035-06
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .375 in |
| End type 1 | Compression |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .62 in |
| Item type | Socket |
| Outside diameter | .91 in |
| Product Diameter | .91 in |
| Product Height | .91 in |
| Product Length/Depth | 1.22 in |
| Product material | Stainless Steel |
| Product Type | Marine Military |
| Product Volume | 1.01 in³ |
| Product Weight | .088 lb |
| Product Width | .91 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | LA7304035 Series |