
Aeroquip by Danfoss
LP40098-0606
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
LP40098-0606
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .375 in |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .31 in |
| Item type | Nipple |
| Product Height | .96 in |
| Product Length/Depth | 2.46 in |
| Product material | Nickel Alloy Steel |
| Product Type | Marine Military |
| Product Volume | 2.27 in³ |
| Product Weight | .154 lb |
| Product Width | .96 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | LP40098 Series |