
Aeroquip by Danfoss
LPG10829-8-6
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
LPG10829-8-6
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .375 in |
| Construction style | Crimp |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Dura-Kote plating for superior corrosion resistanceInnovative design to deliver performance and maximum uptimeSystem engineered to extend hose assembly life |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .26 in |
| Item type | Nipple |
| Product Height | 1.38 in |
| Product Length/Depth | 2.3 in |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 4.38 in³ |
| Product Weight | .1738 lb |
| Product Width | 1.38 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | LPG10829 Series |