LU1E04E1K3HL+-05
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
LU1E04E1K3HL+-05
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Circuit | Lift, Normal Closed with Pressure Compensator |
| Displacement | 1.09 cm³/rev |
| Feature | Pressure Up to 207 bar (3,000 psi)|Flow Up to 6.2 cc/rev (3 gpm)Reservoir size Up to 6 Liters |
| Installation Position | Horizontal |
| Main Port Connections | SAE |
| Model Code | LU1E05E1K3HE180-05 |
| Motor Power | .4 kW |
| Oil Tank | 3 l |
| Paint | Primer Grey |
| Product Height | 7.08 in |
| Product Length/Depth | 21.61 in |
| Product material | Cast Iron |
| Product Type | Mobile Packaged Systems |
| Product Volume | 1735.006 in³ |
| Product Weight | 29.76237 lb |
| Product Width | 11.34 in |
| Relief Valve Set Pressure | 1706.8 Psi |
| Solenoid Voltage | 24 V |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | LU Series |
| Voltage | 200 V |