LU1E05E3K1HL700
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
LU1E05E3K1HL700
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Circuit | Lift, Normal Closed with Pressure Compensator |
| Displacement | 3.08 cm³/rev |
| Feature | Pressure Up to 207 bar (3,000 psi)|Flow Up to 6.2 cc/rev (3 gpm)Reservoir size Up to 6 Liters |
| Installation Position | Horizontal |
| Main Port Connections | SAE |
| Model Code | LU1E05E3K1H+700 |
| Motor Power | .55 kW |
| Oil Tank | 1.3 l |
| Paint | Primer Grey |
| Product Height | 5.39 in |
| Product Length/Depth | 14.43 in |
| Product material | Cast Iron |
| Product Type | Mobile Packaged Systems |
| Product Volume | 716.333 in³ |
| Product Weight | 31.96699 lb |
| Product Width | 9.21 in |
| Relief Valve Set Pressure | 1706.8 Psi |
| Solenoid Voltage | 24 V |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | LU Series |
| Voltage | 200 V |