LU1E11E2B6HE+
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
LU1E11E2B6HE+
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Circuit | Lift, Normal Closed |
| Displacement | 2.07 cm³/rev |
| Feature | Pressure Up to 207 bar (3,000 psi)|Flow Up to 6.2 cc/rev (3 gpm)Reservoir size Up to 6 Liters |
| Installation Position | Horizontal |
| Main Port Connections | SAE |
| Model Code | LU1E11E2B6HE+180 |
| Motor Power | 1.13 kW |
| Oil Tank | 6 l |
| Paint | Primer Grey |
| Product Height | 7.05 in |
| Product Length/Depth | 18.97 in |
| Product material | Cast Iron |
| Product Type | Mobile Packaged Systems |
| Product Volume | 1516.595 in³ |
| Product Weight | 37.47854 lb |
| Product Width | 11.34 in |
| Relief Valve Set Pressure | 1706.8 Psi |
| Solenoid Voltage | 200 V |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | LU Series |
| Voltage | 200 V |